Zájemci o doplňkové příslušenství se setkávají se značkou Kiwi stále častěji, dříve bylo známé díky knuckle straps, které zamezují při aktivnějším pohybu, aby propocené ovladače vyletěly z rukou. Poté, co je ostatní prodejci napodobili, Kiwi přišlo s novým designem, ploché gumičky zamezují posouvání nad tlačítka ovladače, dlouhá poutka vycházejí z praxe hraní ve virtuální realitě. Právě proto nás zajímala novinka s  potenciálem pro všechny, kdo jsou při používání Oculus Quest fyzicky nadprůměrně aktivní a nejsou spokojení s odvodem tepla z headsetu nebo mají problémy se zamlžováním čoček.

Kiwi cover

Jako pohodlnější alternativa k továrnímu jsou známé AMVR a VR covers, o kterých jsme psali v článku Oculus Quest příslušenství. Kiwi facial interface se odvážně vydalo cestou, kde přidalo poměrně dost větracích otvorů, což u zájemců v diskusních skupinách opakovaně vyvolává otázku, jestli nepropouštějí světlo. V dlouhodobém testu s Beat Saberem jsme si ověřili, že světlo do headsetu shora vůbec neproniká, otvorem okolo nosu srovnatelně s ostatními řešeními, v setu je pro tento případ připravená krytka.

kiwi facial cover interface

Druhou otázkou, kterou jsme chtěli zodpovědět, je, zda odvod přebytečného tepla bude dostatečný na to, aby Kiwi cover stálo za to pořídit oproti ostatním řešením, které o něm neuvažovaly. Už při hraní PokerstarsVR je vzhledem k energetické náročnosti aplikace a vznikajícímu odpadnímu teplu zřejmé, že i stacionární hráči nad něčím podobným budou přemýšlet. Všechny pohybově založené hry a především aplikace pro udržování a zlepšování kondice mají s přebytečným horkem větší nebo menší problém, a ten se Kiwi podařilo do velké míry eliminovat – odvod tepla při nezakrytém nosním otvoru opravdu funguje díky jednoduchému komínovému efektu.

kiwi vent

Třetí otázka, která přímo souvisí právě s náhradou celé části, která přiléhá k obličeji, je jeho pohodlnost. To je důvod, proč uživatelé investovali do AMVR nebo VR cover, vyzkoušeli si silikonovou masku, která má hygienické přednosti, ale neřeší odvod potu. Kiwi se podařilo v téhle oblasti s konkurenty vyrovnat příjemnou umělou kůží, tenčí, ale stejně pohodlnou. Na rozdíl od původní verze AMVR, která neměla suchý zip po celém obvodu, je Kiwi cover dokonce lepší, pokud nemáte headset opravdu pevně utažený, AMVR propouští světlo, které se především zezadu odráží na čočkách.

kiwi facial cover

Kiwi headstrap

Protože dlouhodobě využíváme powerbanku jako protiváhu, headstrap bylo obtížné instalovat na Oculus quest spolu s ní (pokud máte VR Power nebo podobné řešení, nebudete headstrap potřebovat). Proto jsme se inspirovali recenzí Kiwi headstrap, která je vhodná pro ty, kdo protiváhu nevyužívají a zároveň hledají způsob, jak snížit tlak na přední část hlavy a obličej.  Ta ve svém shrnutí uvádí, že headstrap funguje a uživatelé mohou delší dobu pohodlněji hrát, oceňuje kvalitní materiál, který má jen při prudších pohybech vzhledem k omyvatelnosti tendenci mírně klouzat. My můžeme porovnat kvalitu Kiwi s headstrapem, prodávaným na Aliexpressu – ten je v podstatě jen textilní pružnou páskou se suchým zipem, Kiwi je robustnějším řešením z PU materiálu, a možností připnutí pásku, který Oculus vede kolem zadní části hlavy. Rozložení hmotnosti je tak lepší a headstrap je hygieničtější pro situace, kdy má headset více uživatelů.

kiwi headstrap

Kiwi buds

Pecky do uší pro Oculus Quest sice nemají basy, jsou ale řešením pro prostředí, kde vás obtěžují externí zvuky, s nimi se můžete lépe soustředit na hudbu nebo zvuky v aplikaci. Kabely jsou v rozumné délce pro dva audioporty na headsetu, sluchátka můžete nechat dlouhodobě připojená, design také nedělá ostudu. Tento mladý muž vám je v krátké videorecenzi pochválí:

Kiwi knuckle straps

Jak jsme zmínili v úvodu, pro seriózní uživatele Oculus ovladačů, shodných pro Quest i Rift jde o základní výbavu. Nová verze má navíc vylepšení, zřejmě na základě zpětné vazby od pravidelných hráčů, a tím nemyslíme jen pařany, ale i boxery, mávače v Beat Saberu a dalších hrách. Instalace straps je jednoduchá,  pokud se necháte vést obrázkem.

kiwi knuckle straps

Kde objednat

Nejpříhodnější je pro české zájemce Amazon.de, Amazon.co.uk, Amazon.com (s dodáním do týdne díky evropskému skladu). Přehledná nabídka příslušenství je na Kiwi eshopu, nejaktuálnější na Facebook stránce Kiwi design, spolu s možností doplňujících dotazů.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.