Dříve nebo později začnete přemýšlet, jak používání Oculus Quest zpříjemnit a zlepšit, na základě zkušeností uživatelů proto přinášíme přehled nejčastějších doplňků.

Pouzdro pro Oculus Quest

Ať už pro ukládání nebo cestování, brzy zjistíte, že je potřeba pouzdro na brýle, ovladače, někdy i powerbanku, kabel, sluchátka a další. Do nejlevnějších se vejdou brýle, ovladače, náhradní baterie do nich, hadřík na čočky:

pouzdro-550

Pro pohodlné uložení powerbanky a podobně, už je vhodnější o něco větší pouzdro:

pouzdro-466

Používáte-li vlastní sluchátka, nebo další příslušenství, může se hodit kufřík:

pouzdro-velke

Sluchátka pro Oculus Quest

Přestože je prostřednictvím 3,5 mm možné připojit stávající, hodně hráčů pořizuje HTC Vive Deluxe Audio, sluchátka určená pro VR set HTC. Rozdíl oproti reproduktorům Oculus Quest je znatelný, na druhou stranu je opět o něco komplikovanější nasazování brýlí.

Tomu se lze vyhnout využitím dalšího doplňku HTC Vive Das Adapter, který nahradí původní uchycení Oculus na hlavě za pohodlnější. Je to trochu DYI (do it yourself) řešení, označované jako FrankenQuest.

Headstrap

Někteří uživatelé využívají pro rozložení hmotnosti Oculus Quest pásku se suchým zipem, která se jednoduše provlékne postranními popruhy a přenáší část váhy na horní část hlavy.

headstrap

Powerbanka a kabel pro Oculus Quest

Jde o nejdůležitější příslušenství, a to ze dvou důvodů. Samotný Quest vydrží nabitý maximálně dvě hodiny a přestože ho lze používat zapojený dodávaným dlouhým kabelem do nabíječky, obvykle si nepřejeme omezení v pohybu.

Oculus Quest je novou kapitolou ve vývoji virtuální reality právě díky osvobození se od kabelu (navazuje na méně výkonný Oculus Go, který už byl bezdrátový), ale s ostatními VR headsety sdílí nedostatek ve formě tlaku na obličej a nerovnoměrného zatěžování krční páteře. Po hodině používání je většina brýlí pro virtuální realitu z tohoto důvodu nepohodlná, jak se shoduje většina recenzí brýlí pro virtuální realitu.

Powerbanka je elegantním řešením obou problémů, při jejím umístění na zadní popruh kolem hlavy se headset vyváží a krční páteř, zvyklá na nošení poměrně těžké hlavy, si brzy zvykne na 3/4 kilogramu navíc (vybavte si Afričany, přenášející na hlavě vodu). Pozor při výběru, musí dodávat minimálně 2,4 mAh, aby se Oculus Quest dobíjel.

Při využití optimální kapacity kolem 15 000 mAh získáte kromě protiváhy přibližně 350 gramů také dobře 6 hodin herního času navíc, v závislosti na náročnosti dané aplikace. Uchycení powerbanky je možné vyřešit pásem suchého zipu nebo přímo headstrapem z Aliexpressu, cílem je zajistit pohodlné dosednutí.

protivaha

Požadavky pro vhodný kabel mezi powerbanku a Oculus Quest jsou vzhledem k odběru nemalé, port na obou stranách kabelu by měl být USB-C 3.xx s přenosovou kapacitou kolem 3 mAh, optimální délka je 0,5 m. Některé kabely nebudou fungovat, doporučujeme nákup kvalitního (dražšího), ověřený je AlzaPower, zatímco o něco levnější kabel jiné značky ve stejném eshopu selhal.

VR cover a AMVR pro Oculus Quest

Pro aktivní uživatele je vhodné nadstandardní polstrování části, která přiléhá k obličeji, stejně jako pro headset, sdílený s ostatními, originální okraj brýlí totiž nasává pot. S umělou kůží přišly společnosti VR cover a AMVR, která navíc dodává krytku nad nos, aby do headsetu nepronikalo světlo (zároveň ale dojde k omezení větrání vnitřku brýlí). Kvalita obou provedení je srovnatelná, obě sady mají vlastní plast, kterým se nahradí původní, na něj se prostřednictvím suchého zipu aplikuje slabší nebo silnější verze polstrování.

amvr

Levnou alternativou je silikonová maska, která se navleče na originální okraj headsetu, je vhodná pro fyzicky nenáročné aktivity, protože na rozdíl od umělé kůže nedýchá.

Zakrytí čoček

Je důležité hlavně pro situaci, kdy by vám druhý den mohlo zasvítit do brýlí slunce, vypálené pixely nejsou důvodem pro reklamaci. Kryt je také vhodný pro přepravu brýlí včetně příslušenství, aby uvolněné jejich sklo nepoškrábalo.

cover

Ochrana před poškozením dioptrickými brýlemi

Oculus dodává v krabici s novým Questem plast, který při vložení do headsetu oddálí obličej od čoček. Podobně funguje širší polstrování VR cover a AMVR, jako třetí řešení jsou rámečky kolem čoček. Jsou vyšší než originální (ty se odepnou a nahradí), úspěšně zabrání doteku brýlí a čoček headsetu. V této chvíli jsou dostupné jen prostřednictvím 3D tisku, který můžete zadat svému lokálnímu tiskaři, pokud 3D tiskárnu vlastníte, vyrobit si je sami.

kolecka

Akumulátorové AA do ovladačů

Základní vybavení pro dlouhodobé využívání Oculus Quest, nechcete-li pravidelně měnit tužkové baterie, je vhodné pořídit Ni-Mh akumulátorové, nejlépe do 2000 mAh, aby nedocházelo k rychlému samovybíjení a ovladače tak nehlásily vybité baterie.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.