Moderní headsety virtuální reality přesvědčí zrak i sluch, že se hráč nachází někde úplně jinde, dokáží sledovat pohyb rukou i těla. Chybí ještě simulace pohybu – 3dRudder se snaží tento prostor zaplnit finančně dostupným technickým řešením.

3dRudder ve virtuální realitě

Pokud pustíte například Fallout 4 VR a nastavíte tuto hru v menu softwarového ovladače 3dRudderu, najednou se můžete pohybovat právě pomocí tohoto zařízení. Je dokonce možné speciálním zvednutím špičky a paty v kombinaci z jedné i z druhé strany skákat nebo se skrčit. Je možné natáčet se do stran, provádět úkroky, couvat či běhat vpřed. Chůze v sedě není pro mozek natolik matoucí a případné příznaky kinetózy (mořské nemoci) jsou slabší.

Mezi podporované hry ve virtuální realitě skrze platformu Steam VR patří Warthunder, Robo Recall, Skyrim VR a mnoho dalších titulů, mezi nejlepší patří podporovaný Half-life: Alyx a DCS Digital Combat Simulator, nové tituly stále přibývají. Hry mimo platformu virtuální reality jsou například Forza Horizon 4, Star Citizen, Fortnite.

Kompatibilita 3dRudder a ovladače

3dRudder se vyrábí ve verzi pro osobní počítač a tím je vhodný pro Oculus Rift, HTC Vive, Valve Index a další headsety, známější verze pro Playstation je technicky a barevně odlišná. Instalace ovladačů je intuitivní, i když nejsou v češtině, výrobce je stále aktualizuje, implementuje podporu zařízení do nových i některých stávajících her. Half Life: Alyx je s 3dRudder slušným zážitkem, i když s KAT Loco (cena zde) budete spokojeni ještě více. Výhodou 3dRudder je i to, že se dá skladovat v dodané krabici a není vybaven baterií, která by v čase nepoužívání mohla degradovat.

3dRudder lze doporučit všem, kdo nedisponují dostatkem prostoru, finančních prostředků a zároveň chtějí (locomotion) pohyb ve hře ovládat nohama ze své herní židle nebo křesla.

Jan Hlavatý

Aktuální cena 3dRudder zde