Plánujete si pořídit virtuální realitu od společnosti Oculus, ale nevíte, které VR brýle vybrat? Tak to jste na správném místě. V článku si vymezíme hlavní rozdíly mezi VR headsety této společnosti, ať už headsety pro počítač Oculus Rift a Rift S, nejlevnější Oculus Go nebo novinku Oculus Quest, která je podle mnohých budoucností virtuální reality.

VR headsety, ke kterým je potřeba výkonné PC

Nejprve si povíme o dvou headsetech, ke kterým je potřeba ještě počítač – základní Rift a vylepšená verze Rift S. K těmto brýlím pro virtuální realitu je potřeba poměrně výkonný počítač, kancelářské sestavy a notebooky budou mít často problémy s nedostatkem výkonu grafické karty (existují i tzv. VR Ready notebooky, které jsou již připravené na virtuální realitu, případně notebooky pro hráče).

oculus vyber headsetu

Na rozdíl od klasického hraní, kde nějaké to občasné snížení počtu snímků za vteřinu nemusí tolik vadit, u VR je to jiné. Pokud se vám budou hry sekat, zážitek je úplně pryč, častokrát se navíc může dostavit i nevolnost a bolest hlavy. Pokud nemáte počítač a neplánujete jeho koupi, doporučujeme se podívat do spodní sekce článku, kde blíže rozebíráme Oculus Quest a Oculus Go, headsety, které fungují nezávisle na počítači.

Specifikace Oculus Rift vs. Oculus Rift S

tabulka

Oculus Rift

Než přišel v roce 2019 Quest, pod značkou Oculus se většině vybavil právě Rift, někdy označovaný i jako Rift CV1, první generace VR headsetu, která společně s HTC Vive odstartovala trend už v roce 2016. V současné době patří Rift mezi nejlevnější PC headsety, kde je jedním z hlavních rozdílů oproti novějšímu Rift S způsob sledování pohybu.

U základního Riftu se využívají externí senzory, přímo v balení se nachází dva, další se dají dokoupit, pokud máte větší plochu, kde se budete pohybovat. Minimálně se doporučuje 1 x 1 metr, nejlepší zážitek je, pokud máte k dispozici 2 x 2 metry a více. U více senzorů je výhoda v tom, že sledují pohyb ovladačů i například za zády. Snímače jsou zároveň omezením, především je musíte vhodně umístit v místnosti a poté dostat kabel k PC, kde zabírají jeden USB konektor. Počítejte i s tím, že samotné brýle potřebují HDMI port a jedno USB propojení, všechny kabely měří shodně 4 metry.

oculus rift cv1

Oculus Rift CV1 používá OLED displej s rozlišením 2160 x 1440 pixelů, na jedno oko 1080 x 1200 pixelů, obnovovací frekvence je 90 Hz. Výhoda OLED panelu je v lepším podání černé, a barvy lépe vyniknou, což už je spíše subjektivní a někomu může vyhovovat barevné podání LCD displeje u Rift S.

Oculus Rift S

V roce 2019 vydal Oculus novou verzi headsetu Rift S. Nejedná se o plnohodnotnou druhou generaci, ale spíše vylepšení základního Riftu, o čemž svědčí například stejné požadavky na počítač. Na Rift S spustíte veškeré hry a aplikace, které jsou dostupné i na základní Rift CV1. Cena Oculus Rift S je o něco vyšší, ale pokud nevlastníte jiný VR headset, tak příplatek doporučujeme kvůli několika vylepšením, která vylepší váš zážitek.

U tohoto headsetu již nenajdete senzory v balení, Oculus je přemístil přímo na brýle, celkem jich je pět a skenují co děláte před sebou i po stranách. Mínusem může mít chybějící sledování pohybu rukou za zády, nicméně hry s tím počítají a na tento problém narazíte minimálně. Senzory skenují, kde jste v prostoru, sledují ovladače a informace aktualizují každou milisekundu. I u této verze platí minimum 1 x 1 metr například pro hry, kde není potřeba pohyb, ideální je ale oblast alespoň 2 x 2 metry.

S novým Riftem nemusíte řešit umístění senzorů a ušetříte několik konektorů u počítače. Potřeba je pouze jeden USB port a nově DisplayPort namísto HDMI. Design headsetu byl upraven tak, aby byl pohodlnější. O tuto část se postaralo Lenovo, jak můžete vidět i přímo na výrobku, kde je jeho logo.

oculus rift s

Změna v displeji je v tom, že nově se využívá LCD panel s obnovovací frekvencí 80 Hz. Rozlišení je vyšší na hodnotě 2560 x 1440 pixelů, což je 1280 x 1440 na jedno oko, mírně se zvětšilo i zorné pole na 115 stupňů. Oculus se navíc chlubí tím, že byl omezen tzv. screen-door efekt, při kterém byla v obraze patrná jemná mřížka, což byl problém hlavně Riftu CV1.

Na první pohled se může zdát, že Rift S nemá sluchátka. Přímo v headsetu jsou reproduktory, které jsou namířené směrem k uchu uživatele. Pokud byste ale chtěli opravdová sluchátka, není to problém, přímo na headsetu je 3,5mm audio konektor.

Všechna tato vylepšení jsou už na cestě k Oculus Quest, který využívá integrované senzory i reproduktory, stejné ovladače.

Oculus headsety, které nepotřebují PC

Zcela bezdrátové VR headsety jsou obrovským lákadlem, a to nejen kvůli nižší ceně. Mezi další výhody patří možnost hrát doslova kdekoliv,  lze dočasně zabrat místo v obýváku, někteří dokonce hrají na zahradě. Dále nemusíte řešit kabely nebo zdlouhavé nastavení, nevýhodou může být omezený výkon, protože se nevyužívá počítač, ale technologie pro mobilní telefon.

Oculus Go vs. Oculus Quest

tabulka-2

Oculus Go

Možná si někteří z vás vzpomenou na Samsung Gear či třeba Google Cardboard, tedy virtuální headsety, které fungovaly tak, že jste dovnitř vložili telefon, Oculus Go je zde evolucí, headset má vlastní displej i procesor. Oculus Go je levnější než Oculus Quest, protože má omezenější možnosti a je určen například těm, kteří si chtějí virtuální realitu vyzkoušet nebo nejsou náročnými uživateli.

oculus go

Podobně jako u PC headsetů, i zde je mezi Oculus Go a Oculus Quest největší rozdíl ve snímání pohybu. Oculus Go dokáže snímat pohyb hlavy a herního ovladače. Pokud se ale budete hýbat tělem, například se naklánět či popocházet, tak to již headset nepozná.

LCD displej Oculus Go má rozlišení 2560 x 1440 pixelů, na jedno oko 1280 x 1440 pixelů, stejně jako u Rift S, obnovovací frekvence Oculus Go je jen 60Hz. Zorné pole 100 stupňů je stejné jako u Oculus Quest, stejně tak nechybí 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek. Ideální je Go například na sledování 3D filmů, 360 videí či jednoduší hraní, pokud ale chcete hrát VR hry v podobné kvalitě jako na počítači, je Oculus Quest lepší volbou.

Oculus Quest

Žádný počítač, žádné kabely ani žádná omezení, takhle Oculus prezentuje headset Quest, i když nově lze pomocí kabelu headset propojit s počítačem a využívat hry pro Rift headsety.

oculus quest design

Oculus Quest je v současné době hlavní zařízení, které Oculus, respektive Facebook chce, aby si lidé pořizovali a dávají k tomu mnoho skvělých důvodů. V první řadě je to pokročilé sledování pohybu. Kromě sledování pohybu hlavy a ovladačů, zároveň sleduje i pohyb v oblasti, zjednodušeně řečeno, pokud se budete hýbat v reálném světě, tak se budete hýbat i v tom virtuálním. A to bez nutnosti být připojený k něčemu kabelem, vše probíhá pomocí senzorů přímo na brýlích.

Kde rovněž Oculus Quest září, je kvalita displeje. Využívá se OLED panel s rozlišením 2 880 x 1600 pixelů, 1440 x 1600 na jedno oko, nejvyšším ze všech Oculus headsetů. Zorné pole je 100 stupňů a obnovovací frekvence je 72 Hz, což je více než u Oculus Go, samozřejmostí jsou integrovaná sluchátka a možnost připojení vlastních pro lepší zážitek.

Výhoda bezdrátového headsetu je především v neomezeném pohybu, ale i univerzálnosti, k dispozici je Oculus Link, umožňující po připojení kabelu k výkonnému počítači hrát hry, určené pro Oculus Rift Go. V tuto chvíli už bylo převedeno na Oculus Quest velké množství „velkých“ PC VR her, včetně hitu Beat Saber, a přibývají další. Headset tak i díky online aplikacím nabízí velké množství zábavy na stovky hodin.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.