Vedlejší produktem mnoha her pro virtuální realitu je dostatek pohybu, překvapením, hlavně pro starší generaci, je účinek virtuálních aktivit na kondici a tělesnou hmotnost. Šampionem je na tomto poli Oculus Quest díky nezávislosti na kabelovém připojení k počítači. Jaké jsou nejoblíbenější a pro pravidelný pohyb nejvhodnější aplikace?

Beat Saber

Návyková hra je fyzicky náročná a pro někoho dostatečná pro každodenní cvičení. Kondice hráče se postupně přizpůsobí požadavkům, někteří dokonce využijí půlkilová závaží na každé zápěstí. Ostatní hry jako jsou Audica, Moon Rider, Synth Riders, poslouží stejně, byť jsou méně oblíbené, ve srovnání s Beat Saberem to má každá z nich obtížné.

audica

OhShape

Novinka nasazuje hned zpočátku vysoké tempo pro všechny, kdo to s pohybem myslí vážně, v různých variacích předkládá pozice, které je třeba v rychlém sledu zaujmout. Naštěstí dává zároveň příležitost ke zpomalení songů a nastavení větší tolerance, sled tvarů se dá opakováním i zapamatovat.

Box ve virtuální realitě

Uživatelé se shodují, že box a příbuzné hry jsou fyzicky nejnáročnější formou VR cvičení. Do této skupiny se dá zařadit Drunkn Bar Fight a také Ninja Legends vzhledem k intenzitě. Za nejúčinnější cvičení se považuje BoxVR, pak Thrill of the Fight nebo Creed.

boxvr

Racket NX, Racket Fury, Eleven Table Tennis

I na první pohled oddychové hry začnou být po chvíli hraní náročné, Racket NX díky možnostem, které 360 stupňů ve VR umožňuje. Racket Fury přišlo na Oculus Quest dříve, ale s Eleven Table Tennis jsou uživatelé spokojenější díky realističtějšímu napodobení ping pongu v realitě.

eleven_table_tennis

Pistol Whip, Sairento

Pistol Whip není díky podmanivé rytmice jen o střílení, jak by se zdálo, podobně jako Beat Saber vyžaduje zapojení téměř celého těla a maximální soustředění. Sairento je komplexní hra, využívající do velké míry meč jako Ninja Legends, ale také další zbraně.

VZfit a Holofit

Pěkné řešení pro ty, kdo pravidelně šlapou, nabízí pěkné scenérie nejen v Oculus Quest. Senzor posílá informace z rotopedu a dalších typů stacionárních kol do aplikace. Ta nabízí v základní verzi VZfit za jednorázovou platbu jedno prostředí, které se pravidelně mění, v měsíčním nebo ročním předplatném je další výběr z tras, které byly nasnímány v reálném světě. Podobně pracuje Holodia, jejíž produkt Holofit se neomezuje jen na cyklistiku.

YUR Fit

Aplikace, která sleduje pohyb ve VR a odhaduje množství spálených kalorií, o něco přesněji, pokud má informaci o tepové frekvenci například z chytrých hodinek. YUR Fit je motivující pro všechny, kdo to s aktivním pohybem myslí vážně, její zobrazení může být nastavené nastálo nebo se může vyvolat stiskem kombinace tlačítek.

yur-fit

Pro ty, koho zajímají čísla, je k dispozici výzkum na Virtual Reality Institute of Health and Exercise.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.