Jste vlastníkem headsetu virtuální reality a rádi si po práci či škole oddechnete ve svém virtuálním světě? Víte, jak hledat v široké nabídce her zajímavé tituly?

V poslední době probíhá vývojářská evoluce na poli her, podporujících headsety virtuální reality. Nejen, že tyto hry začínají narůstat do větších měřítek z podob indie titulů, ale také přináší nové herní mechaniky, které na trhu ještě nebyly. Mnozí vývojáři do svých hotových her přidávají podporu pohybových ovladačů a headsetů, vznikají tak modifikace i nové hry.

V boji o nejlepší titul se předbíhají především velké firmy, ale také menší studia. Mezi krásný příklad může patřit Beat Saber českého studia Beat Games. Vyhýbat se překážkám a ničit létající kostky světelnými meči v rytmu hudby je prostě návykový zážitek. S tímto projektem se tým prokousal poměrně lehce skrze early access (předběžný přístup) do plné verze. Titul prorazil na českém trhu i v zahraničí a byl oceněn několika cenami.

Mezi další příklad úspěšné hry můžeme zařadit Moss, klidnou adventuru s hromadou hádanek. Budete asistovat malé roztomilé myšce, která se chce dostat skrze nehostinné prostředí. Boje nesvádíte pouze s hádankami, ale váš svěřenec může i narazit na nepřátele. Celým zážitkem provádí nejen rozkošná hlavní postava ale také příjemný hudební doprovod a výborně vypadající vzhled. Jedinou výtkou mohou být občasné chyby, které zamezí postupu. Po velkém úspěchu na platformě PlayStation 4 a jejich headsetu virtuální reality, byla hra vydána i pro počítače, a sklízí pozitivní recenze.

Pokud jste kreativní, rozhodně lze doporučit Tilt Brush od Google. U tohoto počinu lze nejen odpočívat, ale i rozvíjet své kreativní schopnosti, představivost a cit. Jste ponořeni do světa, v ruce máte pouze balíček štětců a dalších potřebných nástrojů k rozvinutí své fantazie v 3D prostoru. Jak je zřejmé, jedná se o prostorové kreslení, které zaujme hned několik skupin hráčů. Na Steamu (platforma pro vydávání her) sklízí Tilt Brush samé kladné recenze.

Prohledat všechny tituly a vybrat si z nich ty nejzajímavější je zdlouhavý úkol. Proto představíme více počinů, které máme vyzkoušené, ale také hry, které nejsou tak známé, velké tituly i malé projekty, jenž rozhodně stojí za vyzkoušení.

Beat Saber

Je nejznámější akční, rytmickou a pohybově náročnou hrou. Hlavním úkolem je vyhýbat se létajícím kostkám, uhýbat překážkám, a to vše v rytmu chytlavé hudby. Vše je propracováno do posledního detailu, vizuální efekty ladí s různými hudebními styly, každé švihnutí je přesně vyladěno do rytmu. Na výběr je velké množství skladeb, další pravidelně vycházejí a je možné je dokoupit. Hru lze hrát hned na několik obtížností a pro náročné nabízí i modifikátory úrovní. Nezbývá nic jiného než popadnout ovladače a vžít se do rytmu hudby na různých platformách virtuální reality.

beat-saber-600

Moss

Moss vás vhodí do malebného světa s myšákem Quillem na krku. Společně s tímto roztomilým tvorem budete cestovat nástrahami království, které bylo svrženo Sarffogem. Společně hráč s myšákem vyráží na dlouhé dobrodružství porazit hlavního záporáka. Jedná se o dobře vypadající hříčku s osobitým příběhem, roztomilou hlavní postavou a výborným soundtrackem, na kterém se podílel zkušený Jason Graves.

moss_600

Tilt Brush

Aplikace od společnosti Google je na trhu již delší dobu, přesto stojí za zmínění, hra si zakládá především na kreativitě a fantazii hráče. Jedná se o kreslení v prostoru různým druhy štětců, sprejů, barev a efektů ve volném prostoru k realizaci  vašich nejdivočejších představ, je také možnost sdílet tvorbu na serverech Googlu. Tilt Brush je unikátní počin, kterým se virtuální realita přesvědčivě dostala do povědomí veřejnosti.

tilt-brush-600

Blade and Sorcery

Počin studia WarpFrog nazvaný stojí za pozornost především kvůli tomu, že se jedná o povedený early access projekt. Hráč je uveden do starověkého fantasy světa, vytváří si postavu, dostává do ruky zbraň, kouzla a vyráží do světa zábavných bojů s nepřáteli. Hra se zaměřuje na volnost hráčova rozhodnutí a úspěšně se snaží výbornou herní fyzikou zabavit hráče. Souboje přináší i jistou úroveň obtížnosti a vypadají realisticky, ačkoli je hra ve fázi předběžného přístupu lze ji určitě doporučit, zabaví na pořádnou chvíli.

blade-sorcery-570

Gorn

Hra od vývojáře Free Lives je poměrně známá v gladiátorském poli titulů virtuální reality. Jedná se o brutální zápasy, kde pro potěšení publika a vládce zabíjíte ostatní bojovníky v malé aréně. Boje jsou vskutku agresivní záležitostí, které dobře poslouží pro vybití špatné nálady, problémem může být jen nedostatek místa v místnosti, přítomnost objektů v dosahu či neopatrných přihlížejících. Gorn je možné s klidným srdcem doporučit, jedná se o počin, který je po vizuální stránce i stránce mechanik zpracován na dobré úrovni.

gorn-600

Job Simulator

Hra od vývojářů Owlchemy Labs je taktéž poměrně známým titulem ve virtuálním světě, provede vás prací v kanceláři, restauraci i supermarketu a hned v úvodu zjistíte, že pracovat ve světě plném robotů není tak snadné. Hra si zakládá na jednoduchém designu, svobodě hráče a možností se všeho dotknout. V průběhu šichty dostáváte různé úkoly a postupně se prokousáváte skrze pracovní den. Hra pobaví jak dospělé, tak i děti svou svobodou – chcete v supermarketu jako prodavač pojídat jídlo a stírat losy? Nebo v kanceláři po šéfovi házet papíry a pojídat přitom donuty? Proč ne.

job-simulator-600

I Expect You to Die

Hra studia Schell Games je unikátní záležitostí, která vás vhodí do role tajného agenta. Vybaveni budete telekinetickou schopností, pomocí které budete manipulovat předměty v herním světě. Hlavním úkolem je zastavit Zoraxis, světovou korporaci s nekalými záměry, vyřešit velké množství hádanek a bavit se nad vtipnými dialogy. Tohle je vskutku zábavná jízda, připravte si svůj klobouček, doutník a vyražte zachránit svět.

expect-die-600

Pavlov VR

Pavlov je akční střílečka vytvořena společností Vankrupt Games, inspirovaná hrou Counter Strike. Hra obsahuje několik herních modů, přestřelkou (deathmatch) počínaje až po herní mód známý z Counter Strike s pokládáním bomby. Zakládá si na reálném přebíjení a chování zbraní, rozhodně se jedná o titul, který nesmíte minout, pokud jste fandou stříleček.

pavlov-420

Ultimate Booster Experience

Jak naznačuje název, menší herní záležitost nabídne zážitky. Chtěli jste někdy zkusit houpat se ve výšce 200 metrů? Nebo skočit z horkovzdušného balónu? V této hře se váš sen stane skutečností. Před nohy dostanete celé město s několika atrakcemi a několik dalších lokací, pro slabší žaludky či hráče se strachem z výšek ho však nedoporučujeme. Jde o unikátní adrenalinový zážitek.

ultimate-booster-experience-600

Hand Simulator

Hand Simulator v early acessu od HFM Games, sice není zcela plnohodnotným titulem virtuální reality, protože nevyužívá pohybové ovladače, zmíněn je především kvůli podpoře headsetu a jeho zábavnosti, rozhodně stojí za vyzkoušení. Chtěli jste se někdy vžít do role své ruky? Ve hře dostanete plnou kontrolu rukou a provádíte s nimi různé činnosti, právě obtížnost ovládání zde dodává míru zábavy, která se ve více lidech násobí.

BlackHat Cooperative

Máte přítelkyni, přítele či kamarády se kterými se cítíte naprosto sehraní? Pak se o tom můžete přesvědčit ve hře od Team Future LLC, lokální hře pro více účastníků. Hráč s brýlemi pro virtuálí realitu se dostává do světa, kde je zcela odkázán na svého kolegu u monitoru. Ten má k dispozici mapu, kde vidí různé pasti, stráže, body také ovládá klávesnici pomocí které hackuje. Úkolem je projít celým levelem s co největším počtem bodů, a hlavně přežít díky spolupráci s hráčem u počítače. Tento styl není pro každého, ale stojí za vyzkoušení, podobným způsobem fungují i některé další herní tituly.

blackhat-cooperative-420

Paranormal Activity The Lost Soul

Rádi se bojíte? Pak můžeme doporučit větší titul od VRWerx dostupný ve verzi pro virtuální realitu i bez ní. V roli hráče se dostáváte do strašidelně vypadajícího opuštěného domu uprostřed lesa, co vás v něm čeká, ale neprozradíme, jen to, že strašidelné momenty jsou opravdu dotáhnuty do konce a dokáží nahnat husí kůži.

paranormal-activity-420

SuperHot VR

Chtěli jste si někdy zkusit zpomalení času z Matrixu? V hříčce od SuperHot Team si v tom případě najdete zalíbení. Ať už budete střílet či bojovat jinými způsoby, neustále vás bude udivovat, jak může minimalistická grafika s prvky zpomalení času dobře fungovat. Mechanika, kdy stojíte a čas stojí, je prioritou hry, zabaví na dlouhé hodiny.

superhot-600

Containment Initiative

Méně známý titul od Gwyn Games je čistou zombie střílečkou, můžete hrát i s kamarádem na jednom počítači, pro plný zážitek doporučujeme hrát ve dvou pomocí VR a klávesnice a myši. Hra obsahuje realistické přebíjení zbraní, ale i systém ekonomiky kdy si jednotlivé zbraně, vylepšení a skiny kupujete, v nabídce je několik herních módů.

containment-initiative-600

The Forest

Děsil vás někdy pád letadla? Pokud chcete uvíznout na ostrově plném lidožravých mutantů jen ve virtuální realitě, tak si jistě užijete hru od Endnight Games Ltd. The Forest dostalo verzi pro VR poměrně nedávno, avšak sklízí za ni samé pozitivní recenze. Hra se odehrává převážně ve strašidelném lese, kde jsou náhodné útoky kanibalů díky virtuální realitě vskutku děsivou záležitostí.

Všechny zmíněné tituly jsou dostupné v obchodě Steam, část z nich je k dispozici i pro Oculus Quest a konverze na další platformy budou přibývat.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.