Jedna z nejčastějších otázek zájemců o Oculus Quest je na velikost paměti, kterou mají pořídit. Odpovědi uživatelů spadají do dvou kategorií, první část považuje 64 GB za dostatečný prostor, druhá část za zcela nedostatečný, ať už 128 GB u Oculus Quest 1 nebo 256 GB pro Oculus Quest 2.

Facebook u nové verze headsetu Oculus Quest 2 nabízí 64 GB především proto, aby byla základní cena brýlí pro virtuální realitu přitažlivá. Spolu s navyšujícími se nároky her na prostor je to paměť vhodná pro běžné uživatele, kteří chtějí být online, sportovat, zahrát si občas hru, nechat si ji, případně smazat a nahradit jinou. Zatímco u Oculus Quest 1 bylo 64 GB, využitelných 50 GB, dostatečných pro většinu uživatelů, u Oculus Quest 2 se jejich množina podstatně zmenšila. Facebook to ví a částku, kterou obětoval pro základní headset, dostane od mnoha zájemců zpět při koupi verze s vyšší pamětí, rozdíl ceny neodpovídá výrobním nákladům.

Jaká je aktuální cena Oculus Quest?

Důvodem pro koupi Oculus Quest s větším úložištěm není jen narůstající datový objem her i ostatních aplikací, velkou roli hraje vyšší rozlišení displeje, které se hodí i pro sledování filmů. Ty snadno zaberou další jednotky a desítky GB, pokud je uživatel nahrává do brýlí a nenastaví si bezdrátový stream, což neumí každý a ne vždy bude přenos dat plynulý. Oculus Quest umí OTG, i to je cesta pro uživatele, kteří čtečku nebo paměťové médium s funkcí on the go mají.

Rozhodnutí o velikosti paměti pro Oculus Quest tak stojí na dvou otázkách – zda bude nový majitel sledovat pravidelně filmy nebo hrát hry s velkými nároky na prostor, přecházet mezi nimi bez průběžného mazání, například v rodině. Obvyklá délka hry pro virtuální realitu nenabídne desítky hodin jak je amatérský hráč zvyklý u verzí pro konzole a PC, hra pro virtuální realitu má nejčastěji několik hodin, málokdy víc, kromě takových, jako Saints & Sinners a podobně. Jsou i hry, které se dají hrát průběžně, nejznámější je Beat Saber, typické jsou simulátory tenisu a sportů, aplikace pro fyzickou kondici jako Audica.

Kolik stojí ostatní headsety pro virtuální realitu?