Jestli vás baví trávit dlouhé hodiny ve svém VR headsetu, určitě si chcete svůj čas co nejvíce užít, a proto jsou na trhu různá vylepšení, za pár korun, některá ve vyšší cenové relaci. Na trhu je spousta předmětů, které nějakým způsobem zlepšují čas strávený ve virtuální realitě, mezi nejzajímavější (a nejdražší) patří například bezdrátový adaptér či známý audio strap. Dále to mohou být různé ochrany proti poškození, jako například gumové obaly na ovladače/headset nebo na celý set. Také sem můžeme zařadit stativy na snímací stanice či vyměnitelný textil na headsetu.

Dlouhodobé hraní na HTC Vive lze zlepšit pomocí tohoto příslušenství:

Bezdrátový adaptér (Vive Wireless Adapter)

Připojí se přímo do headsetu místo kabelů, přijímací modul k počítači, kde je potřeba mít volné PCI-e. Adaptér má svou vlastní akumulátor, který se nabíjí pomocí USB. Lze ho použít také u HTC Vive Pro a dá se pořídit i na HTC Vive Cosmos, rozhodně se hodí hráčům, kteří si potrpí na bezdrátovém přístupu.

Vive Tracker

Pokud chcete používat ve virtuální realitě nějaký předmět, lze ho do vašeho světa převést pomocí tohoto zařízení. Nejedná se však o jediné možné využití, Vive Tracker lze také použít na zmapování některé části vašeho těla či vlastního ovladače. Pozor, tento zlepšovák nemusí fungovat ve všech hrách, je potřeba se podívat do sekce s podporou.

Vive TrackStraps Tracker

TrackStrap Tracker je prakticky stejný jako klasický Tracker, avšak jedinou změnou je, že je připevněn na pásku a připraven na použití na různých částech těla.

Vive Deluxe Audio Strap

Toto vylepšení je jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších na HTC Vive, jde o zadní pásek headsetu s přidanými sluchátky a plastovou základnou pro nastavení délky. Pokud vám přijde připojení vlastních sluchátek málo komfortní, pak je tento Audio Strap přímo pro vás. Sehnat se dá za poměrně dobrou cenu, jen není v nabídce mnoha prodejců.

Čočky (HTC Vive lens)

Pokud máte dioptrie, pak vám přijdou vhod čočky určené přímo pro využití v headsetu. Na výběr je případně také varianta s redukcí modrého světla. Produkt lze objednat na webové stránce výrobce.

Potah na brýle (VR Cover foam)

Když se v headsetu příliš potíte, je možné koupit si vyměnitelný potah na brýle. Zde je více možností, ať už klasická látka či například kožekové varianty. Jedná se většinou o část, která je levná a jde jednoduše vyčistit.

Ochranný batoh (Protector bag)

Cestujete často se svým VR headsetem? Pokud ano, pak se vám může hodit batoh určený přímo pro Vive. Částečnou ochranu proti poškození zaručuje kvalitní polstrování a několik bezpečnostních prvků proti otevření. Většina je vyrobena s určenými vnitřními prostory čili vždy víte kde se co nachází. Taktéž se může používat k uložení doma, proto jsou na trhu i levnější varianty. Mezi tyto možnosti patří i kufry.

Gumové obaly (HTC Silicone skin)

Na internetových obchodech lze sehnat spoustu gumových obalů, které částečně ochrání vaše ovladače či headset před nárazy. Většinou jde o obaly podobné těm na mobilní zařízení, jJediné, co se liší, je barevný výběr a provedení. Nejlevnější kousky je možné sehnat na čínských e-shopech.

Stativy, stojany pro snímací stanice (Heavy duty light stand)

Jednoduše se jedná o tyče podobné stativům pro fotoaparáty. Snímací stanice se našroubuje na stojan a dá se využít bez vrtání držáků do zdí či stropu. Užitečné, pokud bydlíte v bytě či pronájmu, kde nechcete dělat díry do zdi, také zlepšuje případný přístup ke stanici.

Neoficiální příslušenství

Mezi neoficiální příslušenství spadají předměty, které nejsou přímo od HTC. Většinu těchto zlepšováků lze najít na různých e-shopech jako je Aliexpress, Wish apd. Je jich hodně a najít jdou poměrně jednoduše, zde tedy vypíšeme ty nejzajímavější.

  • Kladky na kabel – zjednodušení cable managementu
  • Držáky na snímací stanice typu skřipec – další možnost, jak připevnit snímací stanice
  • Zadní pásky na hlavu – zde si lze vybrat ze spousty možností pro větší komfort

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.