Brýle pro virtuální realitu můžeme rozdělit na ty, které jsou nezávislé na počítači (Oculus Quest) a závislé na něm (HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Go, Playstation VR a další).

Výkon počítače

Zabývat se v tomto příspěvku budeme především headsety, které jsou závislé na počítači. Pokud uvažujete o koupi nového, je třeba vycházet z požadavků daného systému virtuální reality, ty mají obvykle vysoké hardwarové nároky. Máte-li už herní počítač, doporučujeme provést  SteamVR Performance Test, který vás informuje, zda máte stroj připravený na hladký běh her ve virtuální realitě. V současnosti lze součásti připravené pro virtuální realitu rozpoznat jednoduše, obvykle jsou už označeny značkou VR Ready, například grafické karty. S nedostatečnými komponenty nelze zaručit ladný běh virtuální reality, což může vyústit v nepříjemné zasekávání zobrazování hry, které mohou zapříčinit i nevolnost až nehratelnost. Pro rychlé načítání her a lepší výkon se také doporučují SSD disky.

Potřebný prostor

Dostatečné místo pro hraní ve virtuální realitě je jedním z nejdůležitějších faktorů. U headsetů, které vyžadují použití základových stanic se s čidly, které sledují váš pohyb v prostoru, je potřeba ještě více místa. V případě kabelové virtuální reality může být problémem kabelový management, kdy kabely, vedoucí z brýlí, méně nebo více překáží v pohybu. Tento problém lze řešit například zavěšením kabelu na kladku připevněnou ke stropu. Virtuální realita oplývá možnostmi, jak hrát v prostoru, ale hodně her se hraje i v sedě (například Playstation a Oculus Rift má pouze tuto možnost).

Systém pro virtuální realitu zabezpečí hranice vašeho pohybu virtuální zdí, kterou vidíte jako mřížku kolem zvoleného prostoru. Objeví se ve chvíli, kdy se jeho hranicím přiblížíte, aby nedošlo k naražení do zdi nebo do předmětů. Dbejte zvýšenou pozornost v případě, že máte domácí mazlíčky, rádi se pletou pod nohy a herní zážitek může skončit i úrazem.

Nevolnost a dioptrie

Dvě otázky, které zájemce o virtuální realitu napadají. Máte-li zkušenosti s mořskou nemocí, budete náchylnější i ve virtuální realitě, ale s odehranými hodinami se vaše zkušenost zlepší. Při dostatečně intenzivním zážitku se bude dělat špatně každému, díky nesouladu toho, co vidíme, a skutečnou pozicí těla. Jízda na horské dráze ve virtuální realitě pokud stojíte nebo sedíte, je ideálním příkladem. Pro hry, kde se posouváte prostřednictvím teleportu nebo jiné digitální funkce, se doporučuje chodit na místě, fungují i stejné přípravky jako pro mořskou nemoc, tj. pilulky nebo zázvor.

Obrýlení zájemci o virtuální realitu si právem dělají starosti, zda v ní uvidí ostře. Poměrně málo známým faktem je, že obraz na displejích v brýlích nesledujeme zaostřený několik centimetrů od očí, ale simuluje vzdálenost například 1,2 metru podle typu VR systému. Můžete tak používat oční čočky nebo brýle, pro které jsou headsety virtuální reality připraveny, nebo je možné využít doplňky.

Hry

Nabídka her virtuální reality je poměrně široká a téměř denně přibývají další. Na platformě Steam jsou pravidelné slevy, hry mohou stát několik i několik desítek dolarů, i Oculus Store má pro většinu titulů poměrně přijatelnou cenu. Pro výběr hry před jejím zakoupením se dají doporučit recenze, diskuzní fóra, ale i možnost vyzkoušení plné verze, například pro Oculus Quest i pro hry, zakoupené přímo na Steam je to 120 minut hracího času, během kterých můžete požádat o vrácení peněz, podobně jako u aplikací pro telefon.

Jestli o nákupu VR uvažujete, podívejte se na nejvýhodnější ceny brýlí pro virtuální realitu.